هارد ضربه خورده

“هارد اکسترنال از یک میز افتاد, پس از آن در کامپیوتر من نشان داده نشد. “

“لپ تاپ من از دستم افتاد روی زمین، و بوت نمی شود.”

“هارد اکسترنال  از میز کامپیوتر افتاد و هنگامی که دوباره وصل شد , سر و صدا ایجاد کرد.”

طبیعی ترین چیزی که بعد از رها کردن هارد دیسک یا لپ تاپ انجام می دهید این است که آن را روشن کنید تا ببینید آیا هنوز کار می کند یا نه! از آنجا که تقریبا 90٪ افراد لپتاپ و یا هارد ضربه خورده خود را روشن می کنند تا ببیند در چه وضعیتی است, معمولا “خطای ناشناخته” دریافت می کنند,این بدترین کاری است که هر کسی می تواند انجام دهد تا ببیند آیا درایو آسیب دیده است و یا برعکس , هنوز هم کار می کند !

تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده

بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد ضربه خورده

در داخل یک هارد دیسک سه جزء اصلی اساسی وجود دارد:

پلتر , بازوی محرک , هد خواندن / نوشتن

این اجزای سازنده باید در شرایط کار خوب باشند و به هیچ وجه آسیب نبینن,در برخی موارد مشاهده شده که بعد از آسیب دیدن هارد , فرد درب هارد را باز کرده و به سطح پلتر دست زده و یا بازوی محرک یا هد خواندن/نوشتن را حرکت داده , این امر موجب می شود اطلاعات خود را از دست بدهد.

هارد ضربه خورده غالبا ارزش تعمیر نداشته و در صورت تعمیر به علت ضعیف شدن هد های هارد ممکن است دوباره دچار خرابی شود و در مواردی که هدها ضعیف شده(اما قابل دیدن نیست) باید سریع نسبت به استخراج داده اقدام شود چون ممکن است بعد از مدتی کارکرد هدها کلا از بین رفته و نیاز به هارد مشابه باشد.

در بعضی از مواقع هد هارد سالم میباشد اما اسپیندل موتور یا همان موتور هارد که شروع به چرخاندن پلتر میکند قفل کرده البته در بعضی از موارد نیز کاملا قفل نکرده اما با سرعتی غیر از سرعت هارد شروع به چرخیدن میکند. در این موارد علاوه بر تعویض هد نیاز به تعویض پلتر نیز میباشد که کار فوق العاده پر زحمتی بوده و در ایران به غیر از کانون بازیابی اطلاعات یک شرکت دیگر نیز توانایی تعویض پلتر را دارا میباشند,چون نیازمند ابزار دقیق و فوق پیشرفته و متخصصین دوره دیده و مجرب میباشد.

هارد ضربه خورده

اصولا بعضی از هاردهایی که در هنگام کارکردن دچار نوسان برق و ضربه شدید می شوند ممکن است که هد خواندن/نوشتن آسیب ببیند , در این مواقع 3 حالت پیش می آید که البته در دو حالت اول  امکان بازیابی اطلاعات توسط کانون بازیابی اطلاعات وجود دارد  :

  • هد فقط گیر کرده و در اصطلاح هد پارک می باشد که نیاز است با ابزار هد و کلین روم پیشرفته , هد در مسیر درست قرار بگیرد و اطلاعات را از روی پلتر شناسایی کند و دیتا قابل رویت شود.
  • هد خراب شده و پس از برگشت در مسیر درست شروع به صدا میکند که در این حالت نیاز به تعویض هد با ابزار پیشرفته تعویض هد و کلین روم میباشد.
  • هد در سطح پلتر گیر کرده و به پلتر آسیب زده(Crash کردن هد) که در این حالت بازیابی اطلاعات با تکنولوژی امروزه غیر ممکن بوده است.

بازیابی اطلاعات و  تعمیر هارد ضربه خورده  و هاردهایی که دچار نوسان برق می شوند از سخت ترین انواع بازیابی اطلاعات در کل دنیا محسوب می شود, چون علاوه بر اصلاح سخت افزاری هارد نیاز به تعمیر نرم افزاری هارد با دستگاه بازیابی اطلاعات  نیز میباشد .

کانون بازیابی اطلاعات با بهره گیری از پیشرفته ترین ابزار جراحی شامل  کلین روم و ابزار دقیق و تعویض هد و پلتر با پایین اوردن درصد ریسک هاردهای فوق در حال حاضر کاملترین مرکز جهت خرابی های فوق است.

HDD

Hard disk drive

From Wikipedia, the free encyclopedia