تاریخچه هارد

خوب است کمی بیشتر درباره تاریخچه هارد و چگونگی بوجود آمدن هارد بدانید

هارد دیسک _درایو دیسک سخت_ در ابتدا

هارد دیسک –درایو دیسک سخت Hard Disk Drive-  که پیش از این به عنوان دیسک گردان ثابت شناخته می شد ، یک حافظه دائمی است که بطور دیجیتالی رمزنگاری شده و اطلاعات را روی سطح مغناطیسی دیسک های خود ذخیره می کند, هارد دیسک ها در ابتدا برای استفاده در کنار کامپیوتر تولید شدند و بعد ها از آن ها در داخل کامپیوتر استفاده شد با گذشت زمان کاربرد هارد دیسک از حیطه کامپیوتر فراتر رفت , بطوریکه در تجهیزات ضبط تصویر ،پخش صدا ، همچنین در سیستم ها و دوربین های دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت ,عکس سمت چپ مربوط به انتقال هارد ۵ مگابایتی در سال ۱۹۵۰ کمپانی IBM است.

مخترع هارد دیسک_درایو دیسک سخت_

رینولد جانسون (انگلیسی: Reynold B. Johnson؛ ۱۶ ژوئیهٔ ۱۹۰۶ – ۱۵ سپتامبر ۱۹۹۸) یک مخترع و دانشمند علوم رایانه, اهل ایالات متحده آمریکا بود, او در سال ۱۹۵۶ میلادی رهبری یک گرده  IBM را به عهده گرفت , که تلاش‌هایشان نهایتاً منجر به اختراع درایو دیسک سخت گردید وی همچنین برنده جوایزی همچون مدال ملی فناوری و نوآوری شده است.

تاریخچه هارد
تاریخچه هارد

هارد دیسک _درایو دیسک سخت_

درایو دیسک سخت – هارد دیسک – وسیله‌ای است با یک یا چند صفحه که سطح آن‌ها با موادی پوشش داده شده که بتوان داده‌ها را به طور مغناطیسی بر روی آن‌ها ضبط نمود.این وسیله علاوه برصفحه‌های مذکور حاوی هدهای خواندن-نوشتن،سازوکار تعیین محل هد و موتوری است. که در محفظه‌ای جای داده می‌شود تا از آلودگی‌های خارجی در امان باشد. ظرفیت دیسک سخت معمولاً بر حسب گیگابایت بیان می‌شود. هاردهای قدیمی تر که ظرفیت کمتری نیز داشتند بر حسب مگا بایت بیان می‌شدند. اندازه فیزیکی یک دیسک سخت بر حسب اینچ بیان می‌شود. اکثر هارد درایوها که در کامپیوترهای شخصی از آنها استفاده می‌شود حدود ۳٫۵ اینچ عرض دارند. در حالیکه رایانه‌های قابل حمل -لپتاپ-حدود ۲٫۵ اینچ عرض دارند. در اوایل سال ۲۰۰۷ کارخانجات تولید هارد، اقدام به فروش ساتا و SAS های ۲٫۵ اینچی برای استفاده در کامپیوترهای شخصی و اداری نمودند.