علائم خرابی هارد دیسک – در مقاله ی زیر تلاش کردیم مطالبی مختصر و مفید در رابطه با علائم خرابی هارد دیسک که شامل خرابی منطقی , خرابی الکترونیکی , خرابی رسانه , خرابی فریم ور_Firmware_ , خرابی مکانیکی / فیزیکی شرح دهیم  با توجه به پیچیدگیهای تکنولوژیکی در مورد عملکرد و طراحی هارد دیسک، بروز برخی علائم خرابی هارد دیسک دور از انتظار نیست ,خرابی هارد دیسک می­تواند خود را به روشهای مختلفی که بر اساس علت بروز خرابی مشخص می­شوند، نشان دهند.

خرابی منطقی

خرابی منطقی به این معنا است که اجزای فیزیکی هارد دیسک به درستی عمل کند,اما بخش منطقی (نرم افزار) درایو آسیب ­ببیند هارد دیسک توسط کامپیوتر مشاهده می شود، اما کاربر نمی­تواند داده­ های خود را بیابد، یا به آنها دسترسی داشته باشد شایعترین علت این نوع از خرابی،  عملکرد نادرست کاربر یا حمله ویروسی و بد افزار ها است, کاربر می­تواند تصادفاً یک فایل را حذف کند، و یا یک پارتیشن را فرمت کند، یا یک ویروس ممکن است، کامپیوتر را آلوده کند، و منجر به آسیب­ رسانی به ساختار فایل شود و دسترسی به فایلها غیرممکن شود, هر چه مدت زمان استفاده از کامپیوتر پس از این نوع خرابی طولانی تر  شود،  شانس بازیابی آنها پایین می آید.

خرابی الکترونیکی

خرابی  برد مدار چاپی (PCB)  هارد دیسک  می­تواند باعث شود، هارد دیسک اصلا” روشن نشود گاهی اوقات قطعات سوخته را می­توان بر روی PCBمشاهده کرد و یا بوی سوختگی را استشمام نمود,  بازیابی اطلاعات برای این نوع از خرابی از طریق تعمیر و یا جایگزینی PCB انجام می­شود, اطلاعات «تطبیقی» بخصوصی در هر PCB بصورت منحصر به فرد ذخیره می­شود، که به هارد دیسک ضمیمه می­شود این اطلاعات بایستی به یک  PCB  سالم مشابه و کاملاً همسان Donor انتقال یابد، برای برخی از برندهای هارد دیسک، نیاز به تجهیزات گران قیمت و حرفه­ای می­باشد.

خرابی رسانه

بدسکتورها Bad sector روی پلاترهای مغناطیسی هارد دیسک در طول زمان توسعه می یابند, بدسکتور ها موجودیت خود را می­توانند به انواع  مختلفی نشان دهند، از جمله زمانیکه برای دسترسی به فایلهای خاصی بر روی کامپیوتر تلاش و تقلای بسیاری میشود, در موارد بدتر می­توانند منجر به فریز شدن و  توقف عملیات کامپیوتر، و یا حتی منجر به لغو همه دسترسی­ ها به اطلاعات کاربر شوند در این حالت بایستی با استفاده از تجهیزات گران قیمت و حرفه ­ای از هارد دیسک خراب  یک نمونه ساخت (clone) – انتقال کلیه سکتورهای سالم به داخل هارد دیسک مشابه سالم  ، و سپس آن مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و داده ها استخراج و ریکاوری  ­شوند.

خرابی   Firmware

Firmware  کدهای ( ماژول ها ) ذخیره شده روی هارد دیسک است، که شرایطی را فراهم میسازد که هارد دیسک در آن به فعالیت بپردازد گاهی اوقات این ماژولهای ناحیه سرویس آسیب می­بینند، که منجر به از دسترس خارج شدن هارد دیسک خواهد شد,  Firmware  یک عملیات بسیار پیچیده انجام می­دهد، و برای کار بر روی  آن تجهیزات گران قیمت و حرفه ­ای مورد نیاز است کوچکترین اشتباه در اصلاح و تغییر Firmware  می­تواند منجر به از دست­ دادن داده ­ها شود، و شانس بازیابی داده ­ها را به صفر برساند.

خرابی مکانیکی / فیزیکی

خرابی فیزیکی هارد _ یک درایو با یک عیب فیزیکی معمولاً توسط کامپیوتر دیده و شناسایی نمی­شود و اغلب یک صدای کلیک ( تق و تق )ایجاد می­کند، یا به هیچ وجه صدایی تولید نمی­کند, هد خواندن / نوشتن، در هارد دیسک از هدهایی که با ارتفاع چند نانومتر بالاتر از سطح دیسک های هارد دیسک پرواز می کنند تشکیل شده است، بطوریکه آنها داده ­ها را می­خوانند و می­نویسند. هد ها می­توانند به دلایل مختلفی از جمله دلایل استاتیک گرفته تا آسیبهای فیزیکی ایجادشده در طول زمان  خراب شوند,جایگزینی این هدها نیازمند باز کردن درب هارد دیسک در یک محیط آزمایشگاهی کاملاً عاری از گرد و غبار است ( کلین روم کلاس 100)،  تا قطعات مشکل دار تعویض شوند این عملیات و تطبیق بخشها یک روال بسیار پیچیده است برای یافتن  قطعه یدکی ایده ­آل گاهاً به منابع بین ­المللی نیاز است این هدهای خواندن/ نوشتن گاهی اوقات بر روی پلاترها  می چسبند و به تبع stiction موتور هارد دیسک قفل می کند و در چنین حالتی موتور هارد دیسک به هیچ وجه نخواهد چرخید.

 در ادامه تصاویر و توضیحات بیشتری در مورد علائم خرابی هارد دیسک آمده است:

 

علائم خرابی هارد دیسک

علائم خرابی هارد دیسک

Crash کردن هد

Crash کردن هد، زمانی اتفاق می افتد که تماسی بین هد خواندن/ نوشتن با پلتر یا پلترهای هارد ایجاد شود, این مورد می­تواند به­ وسیله خرابی قطعات داخلی ، نوسانات ولتاژی و یا یک عامل محرک فیزیکی، مانند ضربه و افتادن هارد دیسک از ارتفاع ایجاد شود, آلودگی در محفظه هارد دیسک (گرد و غبار و یا هر گونه ذرات دیگر) نیز منجر به خراب  Crash شدن هد خواهد شد در تصویر یک مورد از چنین خرابی نشان داده شده است ,که در آن لغزنده هد slider  از مکان خود بر روی بازوی نگه دارنده جدا شده است و منجر به ایجاد چندین خراش بر روی سطح دیسک شده است.

 

 

 

 

علائم خرابی هارد دیسک

علائم خرابی هارد دیسک

خطای  PCB

برد مدار چاپی (PCB)  مکان تجهیزات الکترونیکیHDD می باشد, یک نوسان ولتاژی شدید power surge  و یا ‘dirty’ power ، گرم شدن بیش از حد و یا سایش و شکستگی می­توانند منجر به آسیب­رسانی  به PCB شوند.گاهی اوقات این آسیب به خود PCB محدود می­شود، و گاهی خود را به تجهیزات داخلی HDD هم رسانده و به آن ها آسیب می­رساند مثلا به آی سی تقویت سیگنال  preamp مونتاژ شده بر روی هد  دراین مورد به تعمیر و یا جایگزینی PCB و تعویض هد ، هر دو با هم نیاز است در تصویر یک PCB با تراشه کنترل کننده موتور سوخته را می­بینیدکه ناشی از یک منبع تغذیه ضعیف است.

 

علائم خرابی هارد دیسک

علائم خرابی هارد دیسک

 

هدهای ضعیف و bad media

درصورتی­که هدهای خواندن / نوشتن ضعیف شوند، قادر به خواندن داده­ها از هارد نیستند همچنین اگر سطح مغناطیسی نیز معیوب یا خراب شود،  باز هم قادر به خواندن/نوشتن اطلاعات نخواهیم بود  این شرایط منجر به غیر قابل خوانده شدن بعضی سکتورها خواهند شد در زیر یک نمونه نشان داده شده است، که در آن سکتورهای مختلف در زمان خوانده شدن با شکست مواجه میشوند (بلوکهای سیاه).

 

علائم خرابی هارد دیسک و نشانه هایش

  •  هارد دیسک قابل مشاهده است اما از درون ویندوز (یا سیستم عاملهای دیگر) قابل دسترس نیست، و به نظر می­رسد که حاوی هیچ داده­ای نیست یک فرمت تصادفی و یا حمله ویروسی می­تواند فایلهای سیستمی یا جداول پارتیشن را حذف کند. 
  • بازیابی اطلاعات هارد دیسک در این مورد می­تواند از طریق اصلاح فایلهای سیستمی انجام شود.
  • هارد دیسک نمی­چرخد,این مورد می تواند به علت تجهیزات الکترونیکی(PCB) معیوب و یا یک اسپیندل موتور آسیب دیده ایجاد شود .
  • بازیابی اطلاعات هارد دیسک در این مورد می­تواند از طریق تعمیر و یا جایگزینی PCB و یا کار در اطراف اسپیندل موتور آسیب دیده انجام شود.
  •  هارد دیسک به حالت عادی میچرخد، اما در BIOS  مادربرد کامپیوتر شناسایی نمی­شود علت می­تواند خرابی  Firmwareیا ROM، تجهیزات الکترونیکی  (PCB)معیوب یا خرابی هد خواندن/ نوشتن باشند.  
  • بازیابی داده­ های هارد دیسک در این مورد می­تواند طریق تعمیر و یا جایگزینیPCB ، اصلاحfirmware  و یا تعویض هد هارد دیسک انجام شود.
  •  HDD می­چرخد، صداهای کلیک  ( تق و تق )متعددی به گوش می­رسد، درایو ممکن است دوباره از چرخش بیاستد و راه بیافتد برخی از علل این مشکل می­تواند خرابی  Firmwareیا ROM ، عیوب هد خواندن/ نوشتن باشند. 
  • بازیابی داده­ های هارد دیسک در این مورد می­تواند از طریق تعمیر و یا جایگزینی PCB، و یا  تعویض هد هارد دیسک انجام شود.
  • هارد دیسک می­چرخد، صداهای ناهنجار سایش و جیغ شنیده می شود، درایو ممکن است دوباره از چرخش بیاستد و راه بیافتد این مورد به عنوان head crash، شناخته می­شود، که هد خواندن/ نوشتن در تماس با لایه مغناطیسی قرار می­گیرد, یک سناریوی بد اینکه هد، به شکلی باشد که زمانی که درایو می­چرخد، لایه مغناطیسی را با خراشیدن از بین ببرد، به این ترتیب داده­ها برای همیشه از دست خواهند رفت. 
  • بازیابی داده­ های هارد دیسک در این مورد می­تواند از طریق تعویض هد و تکنیکهای دیگر برای تعمیر هارد دیسک انجام شود.

در این مقاله، لیست کوتاهی از ترکیبات ممکن از علائم خرابی هارد دیسک ارائه شد. هر یک از این موارد متفاوت هستند و خود را به عنوان یک مشکل منحصر به فرد نشان می­دهند.

 منبع:  https://en.wikipedia.org/wiki/Hard_disk_drive_failure